а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инженеринг

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Дејност на специјалисти врз целокупната разработка и изведба на некој проект (градежен, индустриски, технички).
Англиски: engineering Албански: inxhiniering
Употреба: Технологија
2. Претпријатие што се занимава со таква дејност.
Англиски: engineering Албански: inxhiniering
Употреба: Економија
Изрази
(биол.) Генетски инженеринг - биолошки техники на дејствување на наследниот материјал на клетките со цел добивање на нови, поинакви живи организми или нови биохемиски соединенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи