а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инерција

(едн.) инерцијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5048
1. Својство на телото да ја задржи својата состојба на мирување или на рамномерно праволиниско движење.
Англиски: inertia Албански: inercion
Употреба: Физика
2. неподвижност, мрзливост, нееластичност
Англиски: inertia Албански: amulli
Употреба: Преносно значење
Изрази
По инерција - по навика, несвесно, механички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК