а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инертен

инертниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без иницијатива, тромав, мрзлив, пасивен.
Англиски: lazy
2. инерција
Англиски: inert
Изведенки
1. инертно прил.
Пример: Се однесува инертно, незаинтересирано и неодговорно.
2. инертност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи