а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индуцира

индуцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Од поединечно извлече заклучок за општото.
Англиски: induce
Употреба: Филозофија
2. Произведе струја со вртење метален проводник во магнетно поле.
Англиски: induce
Употреба: Физика
Примери:
Ако магнет се вметне во намотка што претставува составен елемент на струен круг, во намотката се индуцира електрична струја.
3. делува, предизвика, иницира
Англиски: induce
Примери:
Реториката е индуцирана со емоции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи