а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индустрија

мн. индустрии
Вид збор: Именка, женски род
Стопанска дејност што ја опфаќа фабричката преработка на суровини во полупроизводи и во готови производи.
Англиски: industry Албански: industri
Употреба: Економија
Изрази
Лесна индустрија - производство на предмети за широка потрошувачка.
Тешка индустрија - производство на средства за производство (машини) и полупроизводи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи