а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индустриски

индустрискиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што припаѓа на индустрија, што е поврзан со индустрија.
Англиски: industrial Албански: industrial
Употреба: Економија
Примери:
индустриска зона
индустриско производство
индустриски растенија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи