а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индулгенција

мн. индулгенции
Вид збор: Именка, женски род
опроштение на гревови
Латински: indulgentia Англиски: indulgence
Употреба: Религија
Примери:
Тие верата ја претвориле во бизнис, продавајќи им дури „индулгенции“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи