а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индукција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Изведување заклучоци од поединечното кон општото, од случајното кон законитото.
Англиски: induction Албански: induksion
2. Добивање електрична струја со помош на магнет.
Англиски: induction Албански: induksion
Употреба: Физика
Изведенки
индукциски прид.
индукцискиот
Што се однесува на индукција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи