а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индуктор

мн. индуктори
Вид збор: Именка, машки род
Електричен апарат со чија помош се добива електрична струја со висок напон по пат на индукција.
Примери:
Тој нагласи дека индукторот се користел за експлозии со демолирачко дејство.
Индукторот прави електромагнетно поле во базната станица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи