а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индуктивен

индуктивниот
Вид збор: Придавка
Што се добива или што е добиен по пат на индукција.
Англиски: inductive
Употреба: Филозофија
Примери:
Индуктивен метод.
Индуктивен заклучок.
Изведенки
индуктивно прил.
Пример: Старословенскиот јазик е основа од која дедуктивно или индуктивно се тргнува при проучувањето на современите словенски јазици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи