а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индолентен

индолентни
Вид збор: Придавка
Што не покажува грижа.
Англиски: indolent
Примери:
Не смееме да бидеме индолентни и рамнодушни.
Изведенки
1. индолентно прил.
Пример: Индолентно се однесуваат кон работата.
2. индолентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи