а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индиција

мн. индиции
Вид збор: Именка, женски род
Знак, предзнак, симптом; околност според која се заклучува и суди за нешто.
Англиски: indication
Примери:
Врз основа на многу индиции, се утврди дека нашата претпоставка е точна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи