а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индицира

индицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. упатува, покажува, укажува
Англиски: indicate Албански: tregon, sugjeron
Примери:
Високата температура индицира на запаление.
2. маркира, става знак, најавува
Англиски: indicate Албански: tregon, sugjeron, paralajmëron
Изведенки
индицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи