а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индиферентен

индиферентниот
Вид збор: Придавка
Што не се грижи, што не му е гајле.
Англиски: indifferent
Примери:
Индиферентен човек.
Изведенки
1. индиферентно прил.
На индиферентен начин; рамнодушно.
Пример: Се збогува со неа толку индиферентно што помислив дека е од камен.
2. индиферентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи