а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индиректен

индиректниот
Вид збор: Придавка
Што е посреден, заобиколен.
Англиски: indirect
Примери:
На индиректен начин ги извлеков информациите од него.
Изведенки
индиректно прил.
Пример: Индиректно ми кажа да си одам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи