а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индикативен

индикативниот
Вид збор: Придавка
Што укажува на нешто, што означува нешто, што дава индикација.
Англиски: indicative
Изведенки
индикативно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи