а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индиго

мн. индига
Вид збор: Именка, среден род
1. (само едн.) Тропско растение од кое се добива темносина боја.
Латински: Indigofera tinctoria Англиски: indigo Албански: indigo
Употреба: Ботаника
2. (само едн.) Бојата што е добиена од тоа растение.
Англиски: indigo Албански: indigo
3. Хартија премачкана со темносина или друга боја што служи за добивање повеќе примероци при пишување.
Англиски: carbon paper Албански: letër karboni, indigo letër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи