а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индигниран

индигнираниот
Вид збор: Придавка
налутен, огорчен, навреден
Англиски: indignant
Примери:
Тој е индигниран од активностите што се преземаа како мешање во внатрешните работи на земјата.
Изведенки
индигнираност ж.
(едн.)
Пример: Во ова дело се јавува отпор поради индигнираноста од системот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи