а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индивидуа

мн. индивидуи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5148
1. Секое одделно живо суштество.
Англиски: individual Албански: individ
Примери:
Секоја индивидуа е неповторлива приказна за себе.
2. Човек, како одделна личност во општеството.
Англиски: individual Албански: individ
Примери:
Ме запозна со таа жена, која како индивидуа просто ме воодушеви.