а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индивидуализам

(едн.) индивидуализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Принцип според кој поединецот има право да ги става своите интереси над интересите на колективот; издвојување на поединецот во општеството.
Англиски: individualism Албански: individualizëm
2. Отсуство на солидарност со средината; издвоеност.
Англиски: individualism Албански: individualizëm
3. Стремеж на единката за истакнување на сопствената личност, налагање на индивидуалноста во општеството.
Англиски: individualism Албански: individualizëm
Примери:
Интелектуален индивидуализам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи