а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индивидуален

индивидуалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4132
1. Што е својствен, карактеристичен за една индивидуа.
Англиски: individual
Примери:
индивидуален придонес
индивидуален стил
2. Што се однесува на еден човек.
Англиски: individual
Примери:
индивидуална работа
Изведенки
индивидуално прил.
Пример: Секој работеше индивидуално.