а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индекс

мн. индекси
Вид збор: Именка, машки род
1. Попис, список, регистар по определен ред на поими, имиња и на други податоци во книгите.
Англиски: index Албански: indeks
Примери:
Индекс на користена литература.
2. Број што ги покажува во проценти последователните промени кај некоја економска појава.
Англиски: indicator Албански: indikator
Употреба: Економија
Примери:
Индекс на искористеност на производните капацитети.
3. Број што се става обично на долниот десен агол на буквата со кој се означува некоја вредност.
Албански: indeks
Примери:
ар, х2
4. Список на книги забранети и прогласени за штетни од страна на државата или црквата.
Англиски: index Албански: indeks
Изрази
Студентски индекс - книшка со податоци за студентот во која се внесуваат предметите и оценките на успехот.
Изведенки
индексен прид.
индексниот
Пример: индексен клуч, индексна вредност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи