а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индексира

индексираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Состави индекс на книга или на текст.
Англиски: index Албански: indeksoj, fus në tregues
2. Поврзува една вредност да влијае на друга.
Англиски: index Албански: indekson
Употреба: Економија
Примери:
Цените се индексирани со висината на пензиите.