а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ингеренција

мн. ингеренции
Вид збор: Именка, женски род
Влијание, надзор над нешто; посредување, учество во некоја работа.
Англиски: competence
Употреба: Административен термин
Примери:
Во нашата држава премиерот има најголеми ингеренции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи