а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ингениозен

ингениозниот
Вид збор: Придавка
Што е неверојатно духовит, остроумен, досетлив, способен, талентиран.
Англиски: ingenious
Примери:
Тоа е навистина ингениозно решение.
Изведенки
1. ингениозно прил.
На ингениозен начин.
Пример: Тој толку ингениозно умееше да проникне во македонскиот фолклор.
2. ингениозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи