а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инволвира

инволвираат; инволвирал; инволвиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19540
1. Вклучува или споделува искуства, последици.
Англиски: involve Албански: involvoj
Примери:
Не се чувствувам инволвиран.
2. Вклучува или со своите дејствија има влијание.
Англиски: involve Албански: involvoj
Примери:
Сакаше да го инволвира во невозможна мисија.
3. Замеша некого во обвинение, кривично дело, итн.
Англиски: involve Албански: involvoj
Примери:
Беше инволвиран во злосторството.
Изведенки
1. инволвирање ср.
2. инволвираност ж.