а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвестиција

мн. инвестиции
Вид збор: Именка, женски род
1. Вложување капитал, средства во некоја работа.
Англиски: investment Албански: investim
Употреба: Економија
Примери:
Најголема инвестиција за оваа година.
2. Капитал вложен во некоја работа.
Англиски: investment Албански: investim
Употреба: Економија
Изведенки
1. инвестиционен прид.
инвестициониот
Пример: Инвестиционен циклус.
2. инвестициски прид.
инвестицискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи