а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвеститура

мн. ивеститури
Вид збор: Именка, женски род
1. Воведување во некој посед (земјиште) во феудалниот период.
Англиски: investiture Албански: investitur
2. Свечено поставување на некоја висока положба.
Англиски: investiture Албански: emrim në pozitë
3. Одобрение што ѝ го дава парламентот на новата влада за да може да го започне своето дејствување.
Англиски: investiture Албански: pëlqim për punë
4. Формално предавање на некоја служба или право на посед.
Англиски: investiture Албански: dorëzim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи