а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвеститор

мн. инвеститори
Вид збор: Именка, машки род
Лице или организација, претпријатие што инвестира во нешто.
Англиски: investor Албански: investitor
Употреба: Економија
Примери:
Оваа година очекуваме да вложат во нашата земја повеќе странски инвеститори.
Изведенки
инвеститорски прид.
инвеститорскиот
Пример: инвеститорска конференција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи