а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвестира

инвестираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Вложи, вложува средства, капитал во некоја работа, во претпријатие, наука, култура и сл.
Англиски: invest Албански: investon
Употреба: Економија
Изведенки
инвестирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи