а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инверзија

мн. инверзии
Вид збор: Именка, женски род
1. преместување, префрлување, превртување
Англиски: inversion Албански: inverzion
2. Обратен редослед од обичниот на зборови во реченицата или на речениците во сложена реченица.
Англиски: inversion Албански: inverzion
Употреба: Граматика
3. Промена на некоја операција (на пример, замена на броителот со именителот, при што се добива реципрочна вредност).
Англиски: inversion Албански: inverzion, anasjellë
Употреба: Математика
4. Во метеорологијата - појава кога температурите на пониските места, во котлините се пониски одошто на повисоките, на планинските падини, додека обично е обратно.
Англиски: inversion Албански: inverzion
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи