а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инверзен

инверзни
Вид збор: Придавка
Свртен наопаку.
Англиски: inverse
Употреба: Математика
Примери:
Инверзна фотографија.
Изведенки
1. инверзно прил.
2. инверзност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи