а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвенција

мн. инвенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19518
1. Способност за откривање, за пронаоѓање, творечка фантазија.
Англиски: invention Албански: invencion, shpikje
Примери:
Од ученикот се бара поголема инвенција при раскажувањето, зашто раскажувањето е креативна активност.
2. пронајдок, откритие
Англиски: invention Албански: invencion, shpikje