а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвентивен

инвентивни
Вид збор: Придавка
Што се одликува со творечки дух, што создава и пронаоѓа нешто ново, што има нови идеи.
Англиски: inventive
Изведенки
1. инвентивно прил.
Пример: Овој основен мотив е творечки вообличен мошне разновидно и инвентивно.
2. инвентивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи