а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвентар

(едн.) инвентарот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12173
1. Попис на целокупниот имот, пред сѐ на подвижниот, со назнака на вредноста на предметите.
Англиски: inventory Албански: inventar
Употреба: Економија
2. Самиот тој имот.
Англиски: inventory Албански: inventar
Употреба: Економија
Примери:
ситен инвентар
Изведенки
инвентарен прид.
инвентарниот
Пример: инвентарен број