а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвентаризација

мн. инвентаризации
Вид збор: Именка, женски род
1. Попис и контрола, преглед на инвентарот.
Англиски: inventory Албански: inventarizim
Употреба: Економија
2. Впишување, внесување во инвентарот.
Англиски: inventory Албански: inventarizim
Употреба: Економија