а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвалиднина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53095
Парична помош што ја добива инвалидот; инвалидска пензија.
Англиски: disability pension Албански: pension invalidor
Употреба: Економија
Примери:
Тој живееше само со илјада денари месечна инвалиднина.