а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвазија

мн. инвазии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9216
1. Непријателски пробив во некоја земја со цел да се освои, да се окупира.
Англиски: invasion Албански: invazion, sulm
Употреба: Воен термин
Примери:
Изврши инвазија.
2. Надоаѓање, појавување во многу голем број.
Англиски: invasion Албански: invazion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Инвазија на скакулци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК