а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инаугурира

инаугурираат; инаугурирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 48249
1. Свечено отвори, отвора некоја установа, седница и сл.
Англиски: inaugurate Албански: inauguroj
Примери:
Таа вечер, тој го инаугурира фестивалот посветен на џезот.
2. Свечено воведе, воведува во должност или звање.
Англиски: inaugurate Албански: inauguroj
3. Објави, објавува, започне, започнува нешто (нов стил, политичка правец).
Англиски: inaugurate Албански: inauguroj
Изведенки
инаугирирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК