а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инаугурација

мн. инаугурации
Вид збор: Именка, женски род
1. Свечено отворање или откривање.
Англиски: inauguration Албански: inaugurim
2. Свечено воведување во должност или звање.
Англиски: inauguration Албански: inaugurim
Употреба: Дипломатија
Примери:
Инаугурацијата на новиот американскиот претседател.
3. Свечено доделување на некоја титула.
Англиски: inauguration Албански: inaugurim
Изведенки
инаугуративен прид.
инаугуративниот
Пример: инаугуративен говор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК