а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инакумислечки

инакумислечкиот
Вид збор: Придавка
Што мисли поинаку, што не се согласува со некого.
Англиски: dissident
Употреба: Политика
Примери:
отворениот прогон на инакумислечките институции и личности
Власта пука со сите орудија по инакумислечките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи