а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инает

инаетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2137
Упорно и намерно противставување на нечија волја.
Англиски: stubbornness Турски: inat
Употреба: Разговорно
Примери:
Тера инает.
Изрази
За инает ока сол (една вреќа сол) изедува - многу инаетлив човек.
Магарешки инает - многу голем инает.
Инаетот глава кине - ќе загине, ама не се откажува од инаетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК