а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инаетчија

мн. инаетчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19207
Човек што е склон кон инаетење; тврдоглав човек.
Англиски: pighead Турски: inatçı
Употреба: Разговорно
Примери:
И двајцата се погодија тврдоглави и инаетчии.
Изведенки
1. инаетчиски прид.
инаетчискиот
Пример: инаетчиска расправија
2. инаетчиски прил.
Пример: Им се противставуваа сосема инаетчиски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК