а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инаети

(се) инаетат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11528
Прави, тера инает, се однесува тврдоглаво.
Англиски: defy Турски: inat
Примери:
Детето се инаетеше и не сакаше да јаде.
Изрази
Се инаети како магаре на мост - тера голем инает.
Изведенки
инаетење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК