а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

им

Вид збор: Заменка
1. Кратка форма за индиректен предмет од личната заменка тие, они.
Примери:
Им реков.
2. Со посвојно значење - нивниот.
Примери:
татко им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи