а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имун

имуни
Вид збор: Придавка
Ранг: 18079
1. Што е отпорен на болести, што има имунитет.
Англиски: immune
Употреба: Медицина
2. Што е нечувствителен, незаинтересиран, рамнодушен.
Англиски: immune
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е имун на догми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК