а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имунолог

мн. имунолози
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е стручно во областа на имунологијата.
Англиски: immunologist
Употреба: Медицина
Примери:
Имунолозите од детската клиника препорачуваат редовна вакцинација на децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК