а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имунизира

имунизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Создаде, создава вештачки имунитет.
Англиски: immunize
Примери:
Ветеринарите ги имунизираа кучињата против беснило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи