а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имрендиса

(се) имрендисаат; имрендисал
Вид збор: Глагол, свршен
соблазни, завиди
Англиски: desire Турски: imrenmek
Употреба: Архаизам
Примери:
Му се имрендисав на неговата убава ќерка.
Изведенки
имрендисува несв.
имрендисуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК