а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

импутира

импутираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обвини, обвинува, припише, припишува некому неоправдано вина, подметне, подметнува обвинение неоправдано.
Англиски: impute
Примери:
Околу неа почнаа да се плетат интриги, и импутираа недоличности од секаков вид.
Изведенки
импутирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи